TOPLU SÖZLEŞME BÜYÜK BİR HAYAL KIRIKLIĞI, HEZİMET VE UTANÇLA SONUÇLANDI

Hükümetle yetkili sendika arasında yapılan 6. toplu sözleşme görüşmelerinin milyonlarca memur ve emeklileri ile aile bireyleri nezdinde güvensizlik ve hayal kırıklığı yarattığını söyleyen Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı İshak Çelebi, Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda toplu sözleşme görüşmeleri memur ve emekliler için hezimet, sendikalar için büyük bir utançla sonuçlandığını söyledi. DES Genel Başkanı İshak Çelebi 6. Toplu sözleşme görüşmelerini değerlendirdi.

SAYIN BAKAN ÖZÜR DİLEMELİDİR Sayın Bakan kendi bakanlığının denetlediği, yasalara uygun kurulan ve iş yapan sendikaları hangi kriterlere göre merdiven altı olarak nitelediğini açıklamalıdır. Çalışma hayatını demokratikleştirip geliştiren, özgürleştiren sendika enflasyonunun önüne geçmek yerine, ülkeyi kasıp kavuran, milleti her geçen gün daha da fakirleştiren enflasyonu önlemeye çalışmalıdır. Yaptığı bu talihsiz açıklama için özür dilemelidir.

BEŞ MİLYON MEMUR VE EMEKLİSİ İÇİN HAYAL KIRIKLIĞI Varılan anlaşamaya göre maaşlara yapılması planlanan 2022’nin ilk altı ayı yüzde 5, ikinci altı ayı yüzde 7, 2023’ün ilk altı ayı yüzde 8, ikinci altı ayı yüzde 6 ve enflasyon farklarından oluşan zam oranları, reel enflasyonla TÜİK’ in açıklayacağı enflasyon oranlarındaki farktan dolayı çoktan eksiye geçecektir. Yapılan zam oranları eldeki sıfırı da eksiye dönüştürecektir.

YÜKSEK ZAM ORANLARI! Türk çalışma hayatında memur sendikalarıyla yapılan pazarlıkta ilk defa yüzde 8’lik bir artış yapıldığını belirten Sayın Bakanımızın, çarşı pazarda meydana gelen fiyat artışlarından haberi olmadığı anlaşılıyor. Gıdadan enerjiye, iğneden ipliğe gelen zamlarla memur ve emekliler her geçen daha da yoksullaşmaktadır.

HÜKÜMET ÇALIŞANLARI ARASINDA AYIRIM YAPMAMALI Kamuda çalışan işçi kardeşlerimize yapılan seyyanen zam, ikramiye artışları ve yıllık yüzde 12+ 5 + enflasyon payının getirdiği maliyeti ülkemiz ekonomisinin karşılayabileceğini Bakanımız tarafından belirtilmiştir. Devlet yetkililerimiz tarafından açıklanan yüzde 7-8’ lik büyüme oranları geçim sıkıntısı çeken memurlarımıza da yansıtılmalıdır.

UNUTULAN TALEPLER! Yetkili sendikaların talepleri arasında bulunan refah payı, seyyanen zam, sözleşmeli personeller gibi birçok konuda hiçbir iyileştirmenin yapılmaması memurlara dağ fare doğurdu dedirtti. 3600 ek göstergesinin Memur-Sen çalışma heyetiyle ilerleyen zamanda tamamlanması kararına bağlanmasının ise tam bir komedi olduğunu belirten Çelebi, Bakanlığımız ve yetkili sendikalarımız yoğun mesailerinden dolayı bir komisyon kurup karara bağlayamaması milyonlarca kişi de hayal kırıklığı yaratmıştır dedi.

MEMURUN EKMEĞİ Mİ, SENDİKALARIN PASTASI MI! Milyonlarca memur ve memur emeklisi geçim derdine düşmüşken, yetkili sendikanın kendi pastasını büyütme telaşı çalışanları hayret içerisinde bırakmıştır. Üye sayısı bakımından küçük sendikaları devre dışı bırakmak için verilen 400 TL’lik toplu sözleşme ikramiyesi tüm çalışanların maaşlarının taban aylığına yansıtılması tüm memurların kazanç hanesine eklenebilirdi.

ASANSÖR SENDİKALARI!  Daha dün merdiven altı sendikasıyken! Bugün asansör sendikalarına dönüşen sendikaların, Sayın Bakanın bu talihsiz sözlerine tepki vermemesi, kuruluşundan itibaren hayatını bu sendikaya vermiş genel başkanlarının yüreklerini sızlatırken bizlere de bu toplu sözleşmeyi başarı olarak göstermeye çalışan yetkili sendikalara söyleyecek sözümüz kalmamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir