ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU VE KARİYER BASAMAKLARI SINAVININ İPTALİ İÇİN İŞ BIRAKMA KARARI!

 

19 Kasım 2022 tarihinde yapılacak olan Kariyer Basamakları Sınavı ve Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili açıklamalarda bulunan Demokrat Eğitimciler (DES) Genel Başkanı İshak ÇELEBİ, Kariyer Basamakları Sınavının iptali ve Öğretmenlik Meslek Kanununun eğitim çalışanlarının sesine kulak verilerek yeniden düzenlenmesi için 2 Kasım 2022 tarihinde bir günlük iş bırakma eylemi için karar aldıklarını belirtti.

 MEB YANLIŞTA ISRAR ETMEMELİ

Ülke genelinde eğitim camiasının büyük tepkisini çeken Kariyer Basamakları Sınavı ile öğretmenlerin kariyerlerinin düzenlemenin kardan çok zarar getireceğini belirten Çelebi, “Üyelerimizin ve eğitim çalışanlarımızın istekleri doğrultusunda ülke genelinde 2 Kasım’da yapılacak olan iş bırakma eylemine destek vereceklerini belirtti. KPSS’de bilişsel beceriler ölçülerek atanan öğretmenleri tekrar aynı sınava girmeye zorlamak olsa olsa öğretmelerimizin öğrencilerine ayıracağı vakti heba etmekten başka işe yaranamayacaktır. Oysa öğretmenlik mesleği duyusal özellikleri ağır basan bir meslek dalıdır. “dedi.

ÇELEBİ;Sınav toplumu haline gelen ülkemizde öğretim kademelerine girişten, istihdama kadar birçok kademede yapılan sınavların emekliliğe kadar uzatılmasının yanlış olduğunu belirten Çelebi, MEB’in amacı sınavları artırmak, yaygınlaştırmak değil, kaldırmak olmalıdır dedi.

 ÇALIŞMA BARIŞINI BOZAR

Çelebi, Eşit işe eşit ücret ilkesinin ihlal edilmesiyle işyeri barışının bozulmasına yol açacağını belirterek, açlık sınırına yaklaşan öğretmen maaşlarına yapılacak iyileştirmenin kariyer basamakları yoluyla değil maaşa etki etmesi yoluyla tüm öğretmenlerin maaşlarına yapılması gerektiğini ifade etti.

İMZA VE İŞ BIRAKMA EYLEMİ

Eylem birlikteliği için bir arada bulunduğumuz platformda aldığımız karar gereği yapılan imza kampanyasında toplanan imzalar diğer eğitim sendikalarımızla birlikte 28 Ekim tarihinde TBMM’ye teslim edilecek akabinde yapılacak basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurulacağını açıklayan Çelebi, İptal edilmemesi durumunda Yönetim Kurulumuz, öğretmenlik meslek itibarının tekrar kazandırılması. Eğitim çalışanlarının ekonomik, özlük, demokratik ve mesleki haklarının muasır ülkelerin seviyesine çıkarılması için 2 Kasım 2022 tarihinde bir günlük iş bırakma eylemi kararı aldığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir