% 2 BARAJININ İPTALİNE İLİŞKİN KAMUOYU AÇIKLAMASI

 

KAMU SENDİKALAR PLATFORMU

KAMUOYU AÇIKLAMASI

07/03/2024

Siyasi kariyer ve menfaatlerini kamu görevlisinin emeğinin üstüne koyan sarı yetkili yapılanmalar eliyle son yıllarda kamu sendikacılığının önüne getirilen engelleyici düzenlemelerin çığırından çıktığı ortadadır. Nitekim 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde masaya oturan sözde memur temsilcisi sendika ve ortaklarının müşterek düşüncesiyle Kanun yoluyla hayat buldurulan %2’lik sendikalaşma barajı bunun en açık örneğidir.

Yasanın ilk çıktığı günden günümüze, örgütlenme hakkına engel niteliği taşıyan baraj uygulamalarının sendikal tekelleşmenin legalleştirilmesi amacıyla getirildiğini, masada ve meydanda hak savunuculuğu yapamayıp, klimalı odalarda iş bırakma eylemi yapan sözüm ona makam sahiplerinin koltuklarını sağlamlaştırmak için yürürlüğe konulduğunu ısrarla beyan etmiştik. Emekten yana taraf alan bağımsız sendikalarımızın girişimleri ile öncesinde %1, sonrasında ise %2’lik baraj garabetinin hukuksuzluk olduğunu, hakkaniyete uygun olmadığını savunduk, Türk sendikacılığına kara leke çalanlarla hep birlikte mücadele ettik!

Yetkili oldukları süreç boyunca memuru geçim sıkıntısına, kira kaygısına, gelecek endişesine ve nihayet başka ülkelere göçe sürükleyen bencil zihniyet aziz ve şerefli milletimizin tecelligahı olan gazi meclisimize bile Kanun yoluyla hukuksuzluk yaptırmış, %2 oranındaki sendikalaşma barajını yasalaştırmıştı.

Geçen bir yılı aşkın sürenin ardından Anayasa Mahkemesinin (AYM), 18/1/2024 tarihli ve E: 2023/12, K: 2024/12 sayılı gerekçeli kararı, 5/3/2024 tarihli ve 32480 sayılı Resmî Gazete’de yayınlanmıştır! Karar gereği ‘‘%2 oranı üzerinde sendikalaşabilme şartını sağlayan sendikaların üyelerine ödenecek olan Toplu Sözleşme İkramiyesi’’ uygulaması Anayasanın 10. maddesi olan Eşitlik Hakkı ile 51. maddesi olan Sendika Kurma Hakkına aykırı görülerek iptal edilmiştir.

Kendisinden olmayanların alın terinden çalmayı adet edinen bu kara zihniyet, Türkiye Cumhuriyeti’nin bir HUKUK devleti olduğunu bilmekten imtina etmekte, bu gerçeği kendilerine yedirememektedir.

Sendikal tekelleşme umudunu devlet kasasından gelecek olan %2 oran şartlı ikramiyeye bağlayan malum yapı ve ortakları, karar sonrası öfke nöbetleri geçirmektedir. Öyle ki iş bilmezlikleri ve beceriksizlikleri nedeniyle haksız bir şekilde kendilerinden olmayanlardan esirgedikleri Toplu Sözleşme İkramiyesi artık üyelerine de ödenmeyecektir. Bu bencillikleri nedeniyle üyelerine aylık 350 TL zarar ettiren nizam bilmezler, kabahati AYM’ye atmakta, hatta ‘‘ Böyle memleket, böyle AYM mi olur?’’ diyerek yüksek yargıyı hedef göstermekte, kararı ‘‘garabet’’ olarak tanımlamaktan imtina dahi etmemektedir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin gerçek ve bağımsız sendikaları olarak ilan ediyoruz ki, hiç kimse, hiçbir makam, hiçbir güç; ülkemizin yasalarından ve yüksek mahkemelerinden daha büyük değildir! Siz beğenseniz de beğenmeseniz de şunu aklınıza kazıyın, Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir! Nizam-ı devletin işleyişini milletvekili olma heves ve gayretiyle salvolar sallayan beceri yoksunu sarı sendika ağalarının kirli dillerine asla düşürmeyeceğiz!

Deklare ediyoruz,

AYM milyonlarca memuru mağdur eden bir hukuksuzluğu ait olduğu necis çukura geri göndermiştir! AYM’yi almış olduğu bu güçlü ve bağımsız kararı nedeniyle kutluyor, Kamu Sendikaları Platformu olarak kararlarının arkasında durduğumuzu ilan ediyoruz!

Vakti geldiğinde anayasal müdafaa görevini meydanlarda üstlenebileceğimizden de kimsenin endişesi olmamalıdır! Buradan tecrübe edilmiştir ki yargı erki haksızlıklara karşı hepimizin son kalesidir! Türk yargısını yaralamaya çalışan bu kifayetsizlere meydanı boş bırakmayacağız!

Saygılarımızla.

KAMU SENDİKALAR PLATFORMU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir