1 MAYIS EMEK ve DAYANIŞMA GÜNÜ KUTLU OLSUN

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı İshak Çelebi, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle yayınladığı mesajda “Emek ne zaman değerli ve saygın görülür; hakkıyla değerlendirilirse 1 Mayıs o zaman bayram olur.” dedi.
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününün aynı zamanda, çalışma hayatının temel sorunlarının ele alındığı, sendikal hak ve sosyal güvenlik sistemindeki sorunlara çözüm arandığı bir zemin olması gereklidir. Anlamına uygun olarak, bir bayram havasında kutlanması konusunda tüm kesimlerin sorumluluk içinde hareket etmesi, geçmişteki acı hatıralardan ders alınarak geleceğe umutla bakılan bir gün olarak toplumdaki yerini alması gerekir.
Salgın nedeniyle bu zorlu süreçte çalışma koşulları daha da zorlaşan, zorlu sürecin atlatılması için gecesini gündüzüne katan, günlerce ev ve ailelerinden uzakta kalan, hastalanan emekçilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Başkalarının hayatını kurtarmak için kendi hayatlarını feda eden başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere, hayatını kaybeden eğitim çalışanlarımızı ve tüm emekçilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.
Ülkemizde ve dünyada çalışanlar maalesef emeğinin karşılığını alamamaktadır. İnsanca çalışma koşullarına henüz kavuşamamış yüz binlerce emekçimiz var. Çalışanların özgürce örgütlenmesinin önündeki engellerin kaldırılması gerekiyor. Her gün artan iş kazası haberleri bazen cinayet boyutuna ulaşıyor. Ülke olarak bunlara dur demeliyiz. Çalışanlarına, emekçilerine adaletli, eşitlikçi ve saygılı davranmayan bir devlet hiçbir alana adaleti, eşitliği ve saygıyı sağlayamaz. Çalışanların, emekçilerin değerli, saygın ve muhterem görüldüğü bir Türkiye ve Dünya istiyoruz. Bunlar sağlanırsa 1 Mayıs o zaman gerçekten bayram olacaktır. Emeğin hakkıyla değerlendirildiği, işçiliğin ve ücretli çalışmanın kölelik olmaktan çıktığı bir ülke inşa etmeliyiz.
Bütün işçi ve emek kuruluşlarının kardeşlik havasında 1 Mayıs’ı birlikte kutlayacakları günler temennisiyle tüm çalışanlarımızın, işçilerimizin, emekçilerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü kutluyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir